כלב פומרניאן

מגדלים באהבה מציגים בכבוד.

פום, פומי, פומרניאן – מאיפה השמות האלו?

הפומרניאן הוא בעצם קודם כל שפיץ גרמני זעיר, אחד מחמישה סוגים של שפיץ גרמני שנבדלים ביניהם בעיקר בגודל ובצבעי פרווה.
שמו מגיע ממחוז פומרניה שבמרכז אירופה והיום משתרע בצפון פולין ובמזרח גרמניה. למרות שהוא לא פותח באזור זה, גידלו שם לראשונה את הכלבים בצורתם המוכרת היום.

הודות לגודלו הקטן ולאופיו השמח והעליז, הפך הפומרניאן לכלב שעשועים ומשפחה עוד בימי המלכים השונים. בשנת 1757 הביאה המלכה שארלוט, אשתו של המלך ג'ורג' השלישי, שני פומים לאנגליה. מאה שנה לאחר מכן המלכה ויקטוריה החזיקה כלב קטן במיוחד מגזע זה והדבר גרם לכך שרבים חיפשו להידמות אליה ורצו כלב בגודל דומה.

המרוץ אחר הגודל, הביא גם לכינויים שונים. הכינוי "פום" (Pom) הוא כמובן קיצור של שמו הארוך יחסית, פו-מ-רנ-יאן. בישראל כבר הוסיפו לזה את האות י' שנוספת לכינויי חיבה רבים – גילי, אבי וכו'. הבעייה היא, שהמילה "פומי" כבר מביאה לביטוי לא נכון של השם Pumi, שהוא בכלל גזע הונגרי בינוני בעל שיער ארוך.

עוד כינוי שדבק בגזע הוא "פום-פום", שהוא גם קיצור של השם המקורי אבל גם שמם של אבזרים מעולם המעודדות האמריקניות, גושי צמר או חוטים גדולים ועגולים, וזה דווקא מזכיר במשהו את צורתו של הגזע.

שני כינויים חדישים למדי הם הכינוי "בו" ו"טדי בר".

"בו" מגיע מדמות מצויירת שנקראת בשם הזה Boo. היא מבוססת על פומרניאן מסופר בצורה מסויימת. לדמות יש ראש מעוגל, אוזניים קטנות, עיניים עגולות ואף קטן וחמוד. היא הפכה ללהיט באינטרנט ואפשר למצוא קטעי וידאו על "בו – הכלב החמוד בעולם" (Boo – the World's Cutest Dog). היום כבר משווקים בובות של בו לבושות בבגדים שונים.

הכינוי השיווקי הנוסף הוא "פומרניאן טדי בר". "טדי בר" הוא הביטוי האנגלי ל"דובי", אותה בובה פרוותית בדמות דב שילדים קטנים אוהבים לחבק. גם זאת דוגמה למשהו חמוד, שכיף ללטף אותו ולהתכרבל איתו.

ואולם, בעצם מה שחשוב בפומרניאן זה לא איך מכנים אותו, אלא אם קונים אותו ממגדל אחראי, שדואג לבריאותו הגופנית והנפשית, כדי שתכניסו לביתכם כלב חמוד ובריא שניתן ליהנות ממנו לאורך זמן. מי שמכנה את הכלבים שלו בכל מיני כינויים הם בדרך כלל סוחרי כלבים ואנשים חסרי מצפון שמנסים להרוויח על גב הציבור.

 

  • +972523636123
  • This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tell your friends